ETS

Avatud on mürgistusteabe infoliin!

Pressiteade 4.09.2008
Avatakse mürgistusteabe infoliin 16662
Alates 8. septembrist avatakse Mürgistusteabekeskuse lühinumber 16662, kust saab informatsiooni eelkõige ägedaid mürgistusi puudutavates küsimustes. Testperioodil on infotelefon avatud tööpäeviti kell 10.00-13.00 ja teenus on esialgu suunatud eelkõige tervishoiutöötajatele ja päästeasutustele, kuid vastatakse ka elanikkonna kõnedele. Mürgistusteabekeskuse infotelefonile helistamisel kehtivad tavatariifid.
„Igal praktiseerival arstil või õel ei ole võimalik olla kursis kõige värskema toksikoloogiaalase informatsiooniga. Mürgistusteabekeskus saab oma tegevusega olla usaldusväärseks infoallikaks nii tervishoiutöötajatele kui ka hätta sattunud inimestele,“ ütles Mürgistusteabekeskuse juhataja Kristiina Põld.
2007. aastal hukkus Eestis mürgistuse tagajärjel üle 400 inimese. Väikelastele on enim ohtlikud kodukeemia ning ravimid, täiskasvanutele aga alkoholi ja selle surrogaatide ning mürgiste gaaside põhjustatud intoksikatsioonid.
Mürgistusteabekeskuse põhieesmärk on inimeste haigestumise, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ägedate mürgistusjuhtumite läbi. Maailma praktika on näidanud, et selliste teabekeskuste abil saab muuhulgas vähendada visiitide arvu erakorralise meditsiini osakondadesse ja kiirabi väljakutsete arvu.
Keskuses töötavad rahvusvahelise mürgistusteabekoolituse läbinud ja pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid. Keerulisemate mürgistusjuhtumite korral võetakse ühendust laialdasi toksikoloogiaalaseid teadmisi ja kogemusi omava arstiga. Infoliinile vastajad suhtlevad peale eesti keele ka vene, soome ja inglise keeles.
Mürgistusteabekeskuse andmekogud sisaldavad lisaks teadusartiklitele Soome Mürgistusteabekeskuse tõenduspõhist ja Eesti vajadustele kohandatud andmebaasi ning Ameerika Ühendriikides kasutatavat Poisindex andmebaasi.
Eesti oli siiani ainus riik Euroopa Liidus, kus ei olnud veel käivitatud mürgistusjuhtumite nõustamisega tegelevat infokeskust.
Mürgistusteabe infoliinilt 16662 saab küsida infot kõigi ägedate mürgistusjuhtumite kohta, näiteks kodukeemia, ravimite vale manustamine ja lastega seonduvad mürgistusküsimused, välja arvatud toidumürgistused, mille puhul suunatakse helistaja Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa haigla numbrile.

Täiendav info:
Kristiina Põld
Mürgistusteabekeskuse juhataja
tel 521 4334
e-post Kristiina.Pold@sm.ee

Mare Oder
Mürgistusteabekeskuse peaspetsialist
tel 510 9472
e-post epic@sm.ee


Pressiteade
3.10.2008

Mürgistusteabe infoliini 16662 tööaeg pikeneb kaheksale tunnile päevasEsmaspäevast, 6. oktoobrist on Mürgistusteabekeskuse lühinumber 16662 avatud kaheksa tundi päevas tööpäeviti kell 9 – 17. Infotelefonilt 16662 saab informatsiooni eelkõige ägedaid mürgistusi puudutavates küsimustes. Mürgistusteabekeskuse infotelefonile helistamisel kehtivad tavatariifid ning teenus on lisaks tervishoiutöötajatele ja päästeasutustele avatud ka elanikkonna kõnedele.

en_USEN